Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza dotyczy osób dorosłych i polega na opracowaniu ubytku i założeniu wypełnienia kompozytowego. W gabinecie stosujemy materiały szwajcarskiej firmy Detray Dentsply.
Stomatologia dziecięca
Podczas wizyty małego pacjenta u dentysty istotne jest spojrzenie oczami dziecka na sytuację w jakiej się znalazło. Strach, dziwna maszyneria, obcy człowiek próbujący wykonać czasami niezbyt miłe czynności wokół buzi. Wizyta adaptacyjna podczas której dziecko siada na fotelu dentystycznym, to moment w którym poznaje groźny sprzęt: („dmuchawki” „psikawki”, „pułapki na robaki”). Sprzęt przestaje być groźny , a dziecko staje się dzielniejsze. Najważniejszym punktem tej wizyty jest znalezienie wspólnego wroga jakim są „złe robaki’’ czyli, próchnica.
Zaufanie małego pacjenta spowoduje, że następne wizyty będą mniej nieprzyjemne i będą budziły mniejszy strach.
Znieczulenie małych dzieci nie zawsze jest wskazane. Uczucie zdrętwienia, ukłucia może spowodować, że dziecko zrazi się i nie będzie chciało współpracować.
Rodzaje wypełnień w zębach mlecznych i wypełnienia tymczasowe
W przypadku bardzo głębokiej próchnicy u dzieci czasami nie jest możliwe całkowite usuniecie próchnicy gdyż grozi to skaleczeniem miazgi zęba. Wtedy zakłada się preparat w kolorze jasno-białym który wysusza próchnicę. Należy go wymienić po 3 miesiącach (do 6 miesięcy) najlepiej na wypełnienie ostateczne.
Wypełnienia ostateczne
Po usunięciu próchnicy zakłada się wypełnienie z kompozytu (w kolorze zęba). Brak dbałości o zęby mleczne doprowadzający do ich utraty może spowodować problemy ortodontyczne w zębach stałych. Próchnica jest chorobą zakaźną przenosi się na zęby kontaktujące się ze sobą (np. z zęba mlecznego na stały).