Leczenie kanałowe
Leczenie przewodowe czy też endodoncja jest to leczenie miazgi, czyli tkanek znajdujących się wewnątrz zęba. Najczęstszy powód bólu zęba to zapalenie nerwu, którego przyczyną jest próchnica lub niefachowe założenie wypełnienia, pod które dostają się bakterie. Leczenie kanałowe jest jedynym ratunkiem dla zęba, który bez tej metody leczenia musiałby być usunięty. Dobrze wyleczony kanałowo ząb, po rekonstrukcji może służyć praktycznie do końca życia.

Cały zabieg może odbywać się w powiększeniu (po mikroskopem operacyjnym), tak aby zapewnić dobrą widoczność operującemu stomatologowi. Kanały korzeniowe zębów są często zakrzywione lub mają niewielkie odnogi boczne. Bardzo ważny jest pomiar głębokości kanału nerwowego. Służy do tego elektroniczne, cyfrowe urządzenie zwane endometrem. Kanał nie może być oczyszczony zbyt płytko, aby nie pozostawić resztek nerwu i bakterii, nie może być też oczyszczony zbyt głęboko, by nie doszło do uszkodzenia tkanek wokół zęba.










                             Fazy leczenia kanałowego

Przebieg leczenia wygląda następująco:
  • Otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym).
  • Opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia. Do przepłukiwania kanałów stosowany jest m.in. podchloryn sodu.
  • Osuszenie kanałów.
  • Wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Wypełnianie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik. Materiały wypełniające możemy podzielić na stosowane czasowo i stosowane na stałe do ostatecznego wypełnienia. Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka, która stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materiałów, jest najlepszym wypełniaczem kanałów, który daje doskonałe efekty lecznicze.
  • Wypełnienie zęba. Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb kanałowo wypełnia się materiałami kosmetycznymi, do których należą materiały kompozytowe.